Situs

Kdo jsme

Za vytvořením našich židlí a stolů z masivního dřeva stojí příběh. Příběh o týmu lidí, kteří svým řemeslným umem posouvají výrobky dál, dál za hranice běžného, na hranici přirozeného. Dávají jim rozměr, tvar, pocit a duši. Každý, námi vyrobený kus, s sebou nese náš rukopis, rukopis lidí, kteří dřevo milují a berou ho jako součást sebe sama.

Mozek

Dřevo, láska na celý život...

Každým dnem se mi vybavuje zásadní chvíle mého mládí, mého života. Při rozhodování, na jakou školu půjdu, jsem tvrdošíjně říkal, že jedině na dřevárnu. Trochu absurdním, ale o to více silným důvodem, pro toto rozhodnutí, byla vůně dřeva. Typická, nasládlá vůně, která nám připomíná stálost, jistotu a nadčasovost. Tento zásadní a silný moment utvořil mé já, můj život, moji budoucnost. Na tuto chvíli vzpomínám vždy, když předávám dřevěné židle a stoly naším zákazníkům. Ta vůně je stále stejná, jako před lety...

                  

vývoj - Milan st.

Myšlenky

HISTORIE

Někdy v roce 2007 se začala psát historie značky SITUS. Stálo za tím rozhodnutí začít vyvíjet a vyrábět výrobky s vlastním, originálním designem a to za pomoci českých hlav a rukou. Prostě dokázat, že jsou u nás ještě šikovní lidé, kteří dokáží vytvořit výrobky, které obstojí ve všech ohledech i na náročném evropském trhu.

           Osud tomu chtěl, že jsem se v tuto dobu setkal s designerem Petrem Šebelou. Společně jsme se pustili do vývoje nových výrobků. Bylo to období plné hledání, zkoušení, objevování, ale i zklamání a také nekonečných diskuzí. Z této spolupráce vznikly produkty jako křesílko LEAF, soubor CETUS nebo křeslo ERRA. Ale ten zásadní výrobek pro náš další vývoj, židle FIGURE, přišel až na sklonku roku 2012, téměř po pěti letech práce.

              FIGURE upoutala pozornost odborné veřejnosti, získala řadu cen, včetně prestižní americké GOOD DESIGN  AWARDS, ale hlavně oslovila naše vnímavé zákazníky a dala nám už tolik potřebnou sílu do další práce a víru, že naše snažení má smysl. Uvědomili jsme si, že FIGURE  je v obecném vnímání přesně to, co a jak chceme dělat a vedlo nás to k uvědomění si jakých si zásad, kterých se chceme do budoucna držet nebo se o to alespoň snažit.

 

Milan st.

SOUČASNOST

Nyní píšeme již druhou dekádu firmy SITUS. Již bezmála 12 let – fungování rodinné firmy. 12 let každodenní práce, vývoje, úspěchů a bohužel i slepých cest. 

                Za jednu dekádu fungování firmy jsme vytvářeli další výrobky pro naše zákazníky – funkcionalistickou/minimalistickou řadu LANDIO – pro vyznavače hranatosti a kubismu. Solidní a jednoduchý základ domova – stůl GRUND následovaný čalouněnou židličkou BAIA a křesílkem SONNO. Řada HANDMADE – velký milník. Návrat k oblým tvarům, použití našeho charakteristického ozubového spoje. Začínáme s výrobou skříněk, solitérů a doplňujeme další prvky.

Rok 2018/2019 - vývoj nových výrobků zpomaluje. Investujeme, stavíme, plánujeme, děláme zásadní kroky. Otevíráme naší firemní prodejnu v Praze. Zároveň budujeme nové výrobní zázemí v Unčovicích – nové ruční dílny (Olejovna, Brusírna). Pořizujeme také zcela nové výrobní stroje pro výrobu našeho nábytku. Pouštíme se také do nového konceptu fungování celé haly jakožto výrobně/prezentačního sídla firmy včetně nového showroomu. Všechny práce si děláme téměř sami což vyžaduje velké množství času, zkoušení, učení se – ale vždy je to posun kupředu! 

 

Milan ml.

BUDOUCNOST

Budoucnost patří technologii. Rok 2020 bude rokem inovace, technologie a nových výrobků. Budoucnost je v nás!

Abychom udrželi naše ideje svěží a rozmanité, složili jsme tým z těch nejlepších lidí z celé Moravy. Z lidí, kteří rozumí svému řemeslu a přistupují k němu s úctou a pokorou.

Ruce a Mozek

Ten dělá to a ten zas tohle...

Tak jako dobrý kovář nemůže být dobrým obchodníkem, stejně tak dobrý stolař asi nikdy nebude doktorem. Spojení těchto lidí, různých profesí, nám zajištuje volnost. Nejsme svázáni jedinou výrobní technologií a tak můžeme realizovat naše myšlenky rychleji a bez hranic. 

 

výroba, realizace - Milan ml.

 

Ruce

Péče od začátku, až do konce…

Finální ošetření olejem je jako znovunavrácení života. Olej při kontaktu s povrchem dřeva rozehrává nekonečnou symfonii barev a tónů. Jirka je mužem mnoha profesí. Dokáže si poradit mimo jiné i s kovem...

 

mistr brusič/olejovač/řidič - Jirka

Ruce a Mozek

Srdce

Všechny naše výrobky mají jednotného ducha. I když jsou tvarově rozdílné, tak duší jsou stejné. Petr je jakýmsi srdcem a citem firmy SITUS. Dokáže zhmotnit pocit, eleganci a chápání světa.

"Navrhováním utvářím sám sebe."                  

 

designér - Petr

Pes

Náš rodinný přítel - pes. Má vzácný dar - udržuje nás stále pozitivní :) Patřičnou odměnou mu je jak jinak než štavnatý kousek masa.

 

pes - Andy